Nazywam się Anna Antonina Nogaj – jestem SKRZYPACZKĄ oraz PSYCHOLOGIEM, specjalizującym się w niesieniu wsparcia i pomocy psychologicznej artystom, ale przede wszystkim muzykom.

W ramach swojej praktyki psychologicznej oferuję różne formy pomocy, które mogą Państwo otrzymać zarówno              w ramach bezpośredniego kontaktu jak i w wersji ON-LINE.

Jeśli jesteś koncertującym MUZYKIEM, klasycznym, jazzowym czy rozrywkowym, muzykiem instrumentalistą czy śpiewakiem, jeśli jesteś STUDENTEM uczelni muzycznej lub UCZNIEM szkoły muzycznej, a może RODZICEM uzdolnionego muzycznie dziecka czy NAUCZYCIELEM pracującym w muzycznym środowisku lub osobą, która w każdej innej formie zajmuje się muzyką – moja oferta jest dla Ciebie.

Wszystkie osoby o podwyższonym poziomie zdolności muzycznych charakteryzuję się WIĘKSZĄ WRAŻLIWOŚCIĄ,  nie tylko na muzykę ale także w doświadczaniu i przeżywaniu wielu innych okoliczności życiowych. Ponadto artyści-muzycy, uczniowie i studenci szkół muzycznych skarżą się na TRUDNOŚCI WYNIKAJĄCE Z DOŚWIADCZANIA TREMY,   na PRZECIĄŻENIA psychiczne i fizyczne, które są nierozerwalnym elementem muzycznego rozwoju i zawodu.           Osoby zajmujące się muzycznym wykonawstwem doświadczają także często POCZUCIA RYWALIZACJI wśród kolegów  i rówieśników, mogą cierpieć na LĘKI SPOWODOWANE CZĘSTYM OCENIANIEM przez słuchaczy oraz na wiele innych indywidualnych zróżnicowanych trudności wynikających z aktywnego zajmowania się muzyką.

Proponowana przeze mnie pomoc psychologiczna dotyczy nie tylko wsparcia w redukcji objawów tremy, ale obejmuje także TRENING SZEROKO ROZUMIANEGO PSYCHOLOGICZNEGO PRZYGOTOWANIA DO WYSTĘPÓW PUBLICZNYCH, uwzględniając strategie efektywnego ćwiczenia, zapamiętywania, koncentracji uwagi oraz kształtowania odpowiedniego nastawienia i motywacji do codziennej pracy i ćwiczenia.

Warto pamiętać, że muzycy nie są wolni od doświadczania wielu innych życiowych trudności, które także mogą wpływać na jakość pracy twórczej i muzyczne wykonawstwo. Choroby, kłopoty osobiste, konflikty międzyludzkie, słabość do używek czy brak zrozumienia wśród najbliższych mogą być powodem, dla którego warto szukać wsparcia psychologicznego.

W swojej ofercie posiadam także szeroki wachlarz NARZĘDZI DIAGNOSTYCZNYCH, które pozwalają na poznanie poziomu zdolności muzycznych, a także na zbadanie wielu innych psychologicznych wymiarów funkcjonowania człowieka – takich jak temperament, osobowość, strategie radzenia sobie ze stresem i tremą, inteligencja w tym inteligencja emocjonalna, kompetencje społeczne czy poziom adaptacji do warunków szkolnych.

Swoje DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE zdobywam pracując zarówno w środowisku akademickim jak i w praktyce szkolnej. Jestem zatrudniona na stanowisku adiunkta na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego        w Bydgoszczy, gdzie obok wykładów z różnych subdyscyplin psychologii PROWADZĘ ZAJĘCIA Z PSYCHOLOGII MUZYKI. Współpracuję z Akademią Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w której nie tylko wykładam, ale także sprawuję OPIEKĘ PSYCHOLOGICZNĄ nad studentami potrzebującymi wsparcia. Swoją pracę zawodową rozpoczynałam jako PSYCHOLOG SZKOLNY i PSYCHOLOG MUZYKI w bydgoskim Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina, gdzie zdobyłam największe doświadczenie. To pozwoliło mi na utworzenie Regionalnego Centrum Psychologii Muzyki „Fermata”, które następnie zostało przekształcone przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie na Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną CEA, w której świadczyłam usługi psychologiczne dla uczniów szkół muzycznych z całej Polski. Swoim doświadczeniem w ramach autorskich warsztatów dzieliłam się zarówno w CENSIE – czyli dawnym Centrum Edukacji Nauczycieli Szkół Artystycznych         jak i na indywidualne zaproszenia licznych szkół i instytucji muzycznych.

Ale na moje najważniejsze doświadczenie zawodowe składa się fakt, że zanim zostałam psychologiem, wychowałam się w muzycznej rodzinie i samodzielnie przeszłam całą muzyczną edukację zakończoną studiami muzycznymi w klasie skrzypiec. Więc z pełnym przekonaniem mogę przyznać, że specyfikę środowiska muzycznego poznałam przede wszystkim na sobie.

Jeśli jesteś osobą poszukującą i potrzebującą wsparcia psychologicznego, ponieważ doświadczasz wątpliwości czy trudności, które są związane z Twoją muzyczną edukacją, rozwojem lub pracą, lub jeśli chcesz jeszcze bardziej poprawić swoje funkcjonowanie i przygotować się do ważnych artystycznych wydarzeń
– to mam nadzieję, że moja osoba i doświadczenie wzbudzają w Tobie zaufanie
i odwagę do nawiązania ze mną kontaktu i podjęcia próby pomocy sobie.

Serdecznie pozdrawiam